Arılar; meşe, okaliptus, kestane, çam vb. ağaçlardan ve bitkilerdeki yaprak, gövde salgılarından topladığı maddeleri, salgı bezlerinde oluşan enzimlerle işleyerek bilinen en kuvvetli doğal antibiyotik olan propolisi meydana getirir. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolisi; çeşitli bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı kovanlarını korumak, peteklerin mikroplardan arınmasını sağlamak, böcek ve zararlı mikroorganizmaların kovana girişlerini ve zarar vermelerini önlemek için kullanırlar. Bu sayede kovanın ve kendilerinin hijyenini sağlamış olurlar. Genellikle koyu kahverengi olur. Polenden farklı ve zengin bir içeriği vardır. Yoğun miktarda protein ve aminoasit içerir ve bu sayede hücre yenileyici özelliği de vardır. Geçmişten günümüze farklı enfeksiyonların tedavisinde ilaç olarak tüketilmiştir.


Propolisin, kötü huylu hücrelerin gelişimine mani olduğu ve sağlıklı hücrelerin kötü huylu hücreye dönüşme olasılığını azalttığı düşünülmektedir. Zararlı maddelere karşı karaciğeri koruduğu da bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, arıdan gelen bu mucizenin soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların iyileşmesine de katkı sağladığını göstermektedir. Propoliste bulunan bioflavonoidler (yaşlanmaya sebep olan serbest radikallere karşı koruyucumuz olan antioksidanlar) virüslere karşı koruma sağlamaktadır. Diş macununa ekleyerek kullanıldığında ağız içinde bakteri oluşumunun da önüne geçmektedir.


Propolisin, ciltteki faydaları çoğunlukla yara ve yanıkların iyileştirilmesi ile sınırlıdır. Hücre büyümesini hızlandırdığı için cilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesinde etkilidir.

Ülseratif kolit, ülser, mide ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra diğer gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı ve bu hastalıkların tedavisine de yardımcı olduğu yönünde kısıtlı çalışmalar mevcuttur.


Propolis, sıvı ve öğütülmüş olarak kullanıma hazır hale getirilmiş formlarda bulunmaktadır. Sıvı propolisin alkol bazlı ve su bazlı olmak üzere iki çeşidi vardır. Çocuklarda su bazlı olan tercih edilmelidir. Yaşına göre tavsiye edilen miktar aşılmamalıdır. Ayrıca bal ve propolis ile macun haline getirilmiş ürünler de mevcuttur.


Organik Sirke Nedir?

Asit ve şeker oranı yüksek alıç, çilek, üzüm, elma, vb. meyvelerin taze ya da kurutulmuş halleriyle (fermantasyon) mayalanma yöntemi kullanılarak üretilen gıda maddesine sirke denir. Burada önemli olan husus kullanılan meyvelerin organik tarım ile üretilmiş olmasıdır. Organik tarım ile elde edilen ürünlerde yetiştirme sürecinde ve sonrasında kesinlikle kimyasal işlemler uygulanmamaktadır. (ilaçlama, koruyucu katkı maddeleri, renklendirici, tatlandırıcı vb.) En eski yöntemlerle tamamen doğal bir süreçte üretilir. Yararlı mikroorganizma ve bakteri içerir. Ayrıca mutlaka organik olduğunu belgeleyen bir sertifikaya sahip olmalıdır.


Sirkenin Yararları Nelerdir?

Sağlık, güzellik, temizlik gibi pek çok alanda kullanılan sirkenin faydaları neredeyse saymakla bitmiyor. Çok iyi bir dezenfektan olan sirkeyi su ile karıştırıp sevdiklerinize zarar vermeden evinizi dezenfekte edebilir, sabahları bal ve limon ilave ettiğiniz bir bardak suya bir kaşık sirke ekleyerek güzel bir enerji içeceği hazırlayabilirsiniz. Ayrıca ağız gargarası olarak kullanabileceğiniz gibi yıpranmış saçları onarmak için de kullanabilirsiniz. Son durulama suyuna bir bardak sirke ilave etmeniz ve bunu haftada iki, üç defa saçlarınız onarılana kadar tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Organik sirkeyi su ile incelterek şahane bir tonik hazırlayabilirsiniz. Özellikle sivilceli ve yağlı ciltlerde çok faydalı olacaktır.

Zayıflamak isteyenler için de çok sağlıklı bir seçenek olan organik sirke vücutta yağ yakılmasını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bunun için özellikle organik elma sirkesi tavsiye edilmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde yüksek ateşi düşürmek için çok iyi bir alternatiftir.

Kalp, damar sağlığı için bir tatlı kaşığı organik alıç sirkesi bir bardak su ile seyreltilip sabah akşam içilebilir. Karaciğer sağlığı için ise organik enginar sirkesi yine aynı şekilde hazırlanarak sabah akşam içilebilir. Kesinlikle unutulmamalıdır ki burada en önemli husus kullandığımız sirkenin ORGANİK olmasıdır. Çünkü organik olmayan sirkenin içerdiği yük asit oranı sağlığımıza ciddi zararlar verebilir.


Özellikle içinde bulunduğumuz şu zorlu pandemi sürecinde evinizden sirkeyi eksik etmemenizi tavsiye ederiz.


Kudret narı günümüzde yeni yeni bilinmeye başlasa da çok eski zamanlardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan tropik bir meyvedir. Zeytinyağı ve bal ile karıştırılarak kullanıldığı gibi, ekstrakt olarak da üretilmeye başlanmıştır. Bağışıklığı güçlendiren bir besin kaynağıdır. Bilinen birçok faydasının yanı sıra en önemli özelliği mide ve bağırsak üzerindeki iyileştirici ve koruyucu etkisidir. Yapılan araştırmalarda mide kanserini önlemeye yardımcı olduğu anlaşılmıştır. Sindirim sistemini düzenlemede oldukça faydalıdır. Antioksidan yönünden oldukça zengin olan kudret narı, bu özelliği sayesinde kansere neden olan serbest radikallerle de savaşmaktadır. Cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olduğu da bilinen önemli faydaları arasında sayılabilir.


NASIL KULLANILIR?

Kudret narını taze iken tüketeceksek; öncelikle çekirdeklerini çıkarıp püre hailine getirelim, daha sonra bal ilave edelim ve karıştıralım. Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketelim. Macun hazırlamak için çekirdeklerini ayırdığımız meyvemizi küçük parçalar halinde doğrayalım, kavanoza koyalım ve üzerini kapatacak kadar organik sertifikalı saf bal ilave edelim. Kapağı sıkıca kapatalım ve yaklaşık 1 ay bekledikten sonra sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketelim. Hazırladığımız bu karışımı cilt sorunları için de kullanabilirsiniz. Bunun için sorunlu bölgeye hazırladığımız karışımı sürmeniz yeterli olacaktır.

Kudret narını zeytinyağı ile hazırlamak istersek aynı işlemleri tekrar ediyoruz. Ancak burada bir fark var; bekleme süresi. Bu sefer hazırladığımız karışımı 6 ay süre ile bekletiyoruz. Süre sonunda hazırladığınız karışımı arzuya göre bal ilave ederek sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Bu karışımı da cilt sorunları için kullanabilirsiniz.


FAYDALARI NELERDİR?

· Sindirim sistemini düzenler.

· Mide, bağırsak hastalıklarında önleyici ve tedavi edicidir.

· Antibiyotik özelliği bulunmaktadır.

· Yüzeysel yara ve yanıklarda ciddi tedavi etme özelliği vardır.

· Karaciğeri destekler.

· Tümör oluşumunu önleyici etkisi vardır. Oluşmuş tümörün büyümesini engellemeye yardımcıdır.

· Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

· Kadın hastalıklarında iyileştirici özelliği vardır. İltihap giderici, enfeksiyon oluşumunu önleyici etkisi vardır.

· Varisler için masaj yapılarak kullanılabilir.

· Kan şekerini düzenler.