Pekmez tüketmenin sağlımıza faydaları


Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinlerden biri olan pekmez, özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için sıkça tüketilmelidir. Sayısız faydaya sahip olan pekmez çeşitleri ayrı ayrı hastalıklara şifa olduğu bilinmektedir. Peki pekmez yemenin faydaları nelerdir? Hangi pekmez neye iyi gelir?


Hastalıklara karşı vücut direncini arttıran pekmez, özellikle kış aylarında sabahları aç karnına tüketilmelidir. Meyvelerin doğal şekerleriyle üretilen pekmezler vücudun şeker ihtiyacını da karşılamaktadır. Vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını fazlasıyla karşıladığı için özellikle hamilelerin bol bol tüketmesi tavsiye edilmektedir.


Bağışıklık sistemini güçlendiren pekmez, özellikle kış aylarında soğuk havaya karşı vücut direncini arttırdığı için grip ve nezle gibi soğuk algınlıktan kaynaklı solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesinde sıkça kullanır. Zengin besin değerlerine sahip olan pekmezler özellikle gelişme çağındaki çocuklara ve normal bireylerden daha çok vitamin ve mineral ihtiyacı olan hamilelere bol bol yedirilmesi gerekmektedir. Pekmez, genel olarak çok sağlıklı besin olsa da her bir pekmez çeşidi farklı hastalıklara şifa olduğu uzmanlar tarafından nakledilmektedir.


1- Dut pekmezi

Kan değerleri yükselten dut pekmezi, aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Vücudu toksinlerden arındırarak kanser hücreleriyle savaşır. Kemik gelişimini destekleyerek gelişme çağındaki çocukların iskelet yapısını desteklemektedir. Bunun yanında menopoz dönemindeki kadınlarda sıkça görülen kemik erimelerine karşı tüketilmesi önerilmektedir. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde başvurulur ve şiddetli öksürüğün geçmesini sağlamaktadır.


2- Üzüm pekmezi

Zengin besin değerlerine sahip olan üzüm pekmezi, özellikle şiddetli öksürüğün tedavi edilmesinde tüketilmektedir. Soğuk algınlığa karşı vücut direncini yükselterek hastalıklardan korumaktadır. Anemi hastalığına iyi gelerek kan değerlerini yükseltir ve kanser riskini azaltır.


3- Andız pekmezi

Kan dolaşımını hızlandırarak kalp ve damar sağlığını koruyan andız pekmezi, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuttaki iltihap ve toksinlerin atılmasını sağlayarak hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Romatizmaya iyi gelir ve kemik gelişimine de katkısı vardır.


4- Keçiboynuzu pekmezi

Akciğer sağlığını koruyan keçiboynuzu pekmezi, solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır. Hafızayı güçlendirir. Şiddetli öksürüğün tedavi edilmesinde etkilidir ve sindirim sistemini düzenleyerek bağırsak sağlığını korumaktadır.