PROPOLİS MUCİZESİ


Arılar; meşe, okaliptus, kestane, çam vb. ağaçlardan ve bitkilerdeki yaprak, gövde salgılarından topladığı maddeleri, salgı bezlerinde oluşan enzimlerle işleyerek bilinen en kuvvetli doğal antibiyotik olan propolisi meydana getirir. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolisi; çeşitli bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı kovanlarını korumak, peteklerin mikroplardan arınmasını sağlamak, böcek ve zararlı mikroorganizmaların kovana girişlerini ve zarar vermelerini önlemek için kullanırlar. Bu sayede kovanın ve kendilerinin hijyenini sağlamış olurlar. Genellikle koyu kahverengi olur. Polenden farklı ve zengin bir içeriği vardır. Yoğun miktarda protein ve aminoasit içerir ve bu sayede hücre yenileyici özelliği de vardır. Geçmişten günümüze farklı enfeksiyonların tedavisinde ilaç olarak tüketilmiştir.


Propolisin, kötü huylu hücrelerin gelişimine mani olduğu ve sağlıklı hücrelerin kötü huylu hücreye dönüşme olasılığını azalttığı düşünülmektedir. Zararlı maddelere karşı karaciğeri koruduğu da bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, arıdan gelen bu mucizenin soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların iyileşmesine de katkı sağladığını göstermektedir. Propoliste bulunan bioflavonoidler (yaşlanmaya sebep olan serbest radikallere karşı koruyucumuz olan antioksidanlar) virüslere karşı koruma sağlamaktadır. Diş macununa ekleyerek kullanıldığında ağız içinde bakteri oluşumunun da önüne geçmektedir.


Propolisin, ciltteki faydaları çoğunlukla yara ve yanıkların iyileştirilmesi ile sınırlıdır. Hücre büyümesini hızlandırdığı için cilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesinde etkilidir.

Ülseratif kolit, ülser, mide ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra diğer gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı ve bu hastalıkların tedavisine de yardımcı olduğu yönünde kısıtlı çalışmalar mevcuttur.


Propolis, sıvı ve öğütülmüş olarak kullanıma hazır hale getirilmiş formlarda bulunmaktadır. Sıvı propolisin alkol bazlı ve su bazlı olmak üzere iki çeşidi vardır. Çocuklarda su bazlı olan tercih edilmelidir. Yaşına göre tavsiye edilen miktar aşılmamalıdır. Ayrıca bal ve propolis ile macun haline getirilmiş ürünler de mevcuttur.